Follow the 2018 US Soccer Development Academy playoffs

The U.S. Soccer Development Academy reaches the pinnacle of its 10-month season this week, with four MLS academy teams set to play league championship matches on Tuesday at the Swope Soccer Village in Kansas City, Missouri.

Atlanta United will face the Seattle Sounders in the U16/17 Final, while the LA Galaxy and New York City FC will face off in the U18/19 Final after hard-fought Semifinal wins on Sunday. Matches are streamed live on the Development Academy website.

The Development Academy playoffs kicked off on June 18 at the SoCal Sports Complex in Oceanside, California with 16 MLS teams fielding teams in the 32-team U16/17 age group and 17 in the U18/19 age group.

Fifteen MLS teams have teams in each age group, with Atlanta looking to repeat at the U16/17 age group.

Each age group consists of eight, four-team groups where teams play the other three teams once. The top team in each group advances to the knockout rounds, with the Quarterfinals set for June 25-26.

The top team in each group advanced to the Development Academy Quarterfinals. Teams earn three points for a win and one point for a draw. ("x" = Advanced to Quarterfinals).

The scene then shifted to Swope, site of the Academy Semifinals on July 8 and the Finals two days later.

Finals (Tuesday, July 10)

Barca Academy AZ 3, Montreal Impact 1 | U16/17 3rd-place game
Crew SC Academy 2, Vancouver Whitecaps 1 | U18/19 3rd-place game
Atlanta United vs. Seattle Sounders, U-16/17 Championship Game | 6 pm ET
LA Galaxy vs. NYCFC, U-18/19 Championship Game | 8:30 pm ET

U.S. Soccer Development Academy U16/17

Semifinals (Sunday, July 8)

Atlanta United 3, Montreal Impact 2
Seattle Sounders 4, Barca Academy AZ 1

Quarterfinals (Tuesday, June 26)

Montreal Impact 1, Sacramento Republic FC 0
Seattle Sounders 3, Columbus Crew SC 1
Barca Academy 3, New York Red Bulls 1
Atlanta United 1, Weston FC 0 

Group A

Team Pts G W L D GF GA GD
x-Atlanta United 7 3 2 0 1 5 3 +2
Real Salt Lake 6 3 2 1 0 11 5 +6
BW Gotschee 3 3 1 2 0 5 4 +1
Vardar 1 3 0 2 1 2 10 -8

Match schedule/results

Atlanta United 0, Vardar 0
Real Salt Lake 2, BW Gotschee 1
Atlanta United 2, BW Gotschee 1
Real Salt Lake 7, Vardar 2
Atlanta United 3, Real Salt Lake 2
BW Gotschee 3, Vardar 0

Group B

Team Pts G W L D GF GA GD
x-Weston FC 9 3 3 0 0 7 3 +4
Sockers FC 6 3 2 1 0 7 4 +3
Oakwood Soccer Club 1 3 0 2 1 2 5 -3
Baltimore Armour 1 3 0 2 1 2 6 -4

Match schedule/results

Sockers FC 2, Oakwood Soccer Club 0
Weston FC 2, Baltimore Armour 0
Sockers FC 4, Baltimore Armour 2
Weston FC 3, Oakwood Soccer Club 2
Baltimore Armour 0, Oakwood Soccer Club 0
Weston FC 2, Sockers FC 1

Group C

Team Pts G W L D GF GA GD
x-Seattle Sounders FC 9 3 3 0 0 15 3 +12
Concorde Fire 3 3 1 2 0 7 10 -3
Sporting Kansas City 3 3 1 2 0 9 13 -4
Pateadores 3 3 1 2 0 5 10 -5

Match schedule/results

Sporting Kansas City 4, Pateadores 2
Seattle Sounders FC 4, Concorde Fire 1
Pateadores 2, Concorde Fire 1
Seattle Sounders FC 6, Sporting Kansas City 1
Seattle Sounders FC 5, Pateadores 1
Concorde Fire 5, Sporting Kansas City 4

Group D

Team Pts G W L D GF GA GD
x-Sacramento Republic FC 9 3 3 0 0 5 0 +5
Colorado Rapids 6 3 2 1 0 4 4 0
Crew SC Academy Wolves 3 3 1 2 0 4 5 -1
San Diego Surf 0 3 0 3 0 1 5 -4

Match schedule/results

Colorado Rapids 1, San Diego Surf 0
Sacramento Republic FC 1, Crew SC Academy Wolves 0
Colorado Rapids 3, Crew SC Academy Wolves 2
Sacramento Republic FC 2, San Diego Surf 0
Sacramento Republic FC 2, Colorado Rapids 0
Crew SC Academy Wolves 2, San Diego Surf 1

Group E

Team Pts G W L D GF GA GD
x-Montreal Impact 9 3 3 0 0 9 4 +5
Carolina Rapids 4 3 1 1 1 4 4 0
Players Development Academy 3 3 1 2 0 7 7 0
Saint Louis FC Academy 1 3 0 2 1 2 7 -5

Match schedule/results

Montreal Impact 3, Carolina Rapids 1
Players Development Academy 4, Saint Louis FC Academy 1
Montreal Impact 4, Players Development Academy 3
Saint Louis FC Academy 1, Carolina Rapids 1
Montreal Impact 2, Saint Louis FC Academy 0
Carolina Rapids 2, Players Development Academy 0

Group F

Team Pts G W L D GF GA GD
x-Crew SC Academy 7 3 2 0 1 6 4 +2
FC Dallas 4 3 1 1 1 3 2 +1
LA Galaxy 3 3 0 0 3 5 5 0
Chargers Soccer Club 1 3 0 2 1 2 5 -3

Match schedule/results

Crew SC Academy 1, FC Dallas 0
LA Galaxy 1, Chargers Soccer Club 1
FC Dallas 2, Chargers Soccer Club 0
LA Galaxy 3, Crew SC Academy 3
Crew SC Academy 2, Chargers Soccer Club 1
FC Dallas 1, LA Galaxy 1

Group G

Team Pts G W L D GF GA GD
x-New York Red Bulls 7 3 2 0 1 8 2 +6
New York City FC 7 3 2 0 1 5 1 +4
Houston Dynamo 0 3 0 2 1 4 9 -5
North Carolina FC Youth 0 3 0 2 1 3 8 -5

Match schedule/results

New York Red Bulls 5, Houston Dynamo 1
New York City FC 3, North Carolina FC Youth 0
New York City FC 2, Houston Dynamo 1
New York Red Bulls 3, North Carolina Youth FC 1
New York Red Bulls 0, New York City FC 0
North Carolina FC Youth 2, Houston Dynamo 2

Group H

Team Pts G W L D GF GA GD
x-Barca Academy 9 3 3 0 0 7 3 +4
Orlando City SC 4 3 1 1 1 6 5 +1
Vancouver Whitecaps FC 4 3 1 1 1 4 4 0
Philadelphia Union 0 3 0 3 0 2 7 -5

Match schedule/results

Orlando City SC 2, Philadelphia Union 0
Barca Academy 1, Vancouver Whitecaps FC 0
Barca Academy 2, Philadelphia Union 0
Vancouver Whitecaps FC 1, Orlando City SC 1
Barca Academy 4, Orlando City SC 3
Vancouver Whitecaps FC 3, Philadelphia Union 2

U.S. Soccer Development Academy U18/19

Semifinals (Sunday, July 8)

New York City FC 1, Crew SC Academy 0
Vancouver Whitecaps 0, LA Galaxy 2 (AET)

Quarterfinals (Monday, June 25)

New York City FC 2, Crossfire Premiere 1
Vancouver Whitecaps FC 1, Sockers FC 0
LA Galaxy 4, Philadelphia Union 1
Columbus Crew SC 1, Real Salt Lake 0 

Group A

Team Pts G W L D GF GA GD
x-Real Salt Lake 7 3 2 0 1 10 7 +3
Baltimore Armour 5 3 1 0 2 5 4 +1
Orlando City SC 4 3 1 1 1 4 4 0
BW Gotschee 0 3 0 3 0 2 6 -4

Match schedule/results

Baltimore Armour 1, BW Gotschee 0
Real Salt Lake 3, Orlando City SC 2
Baltimore Armour 1, Orlando City SC 1
Real Salt Lake 4, BW Gotschee 2
Orlando City SC 1, BW Gotschee 0
Real Salt Lake 3, Baltimore Armour 3

Group B

Team Pts G W L D GF GA GD
x-LA Galaxy 7 3 2 0 1 9 1 +8
Montreal Impact 6 3 2 1 0 9 5 +4
Atlanta United 4 3 1 1 1 5 5 0
Houston Dynamo 0 3 0 3 0 2 14 -12

Match schedule/results

Atlanta United 4, Houston Dynamo 1
Montreal Impact 0, LA Galaxy 4
Atlanta United 1, LA Galaxy 1
Montreal Impact 6, Houston Dynamo 1
LA Galaxy 4, Houston Dynamo 0
Montreal Impact 3, Atlanta United 0

Group C

Team Pts G W L D GF GA GD
x-Sockers FC 6 3 2 1 0 9 5 +4
Oakwood Soccer Club 6 3 2 1 0 5 3 +2
Seattle Sounders FC 4 3 1 1 1 4 5 -1
Weston FC 1 3 0 2 1 2 7 -5

Match schedule/results

Oakwood Soccer Club 3, Sockers FC 1
Weston FC 1, Seattle Sounders FC 1
Sockers FC 3, Seattle Sounders FC 1
Weston FC 0, Oakwood Soccer Club 1
Seattle Sounders FC 2, Oakwood Soccer Club 1
Soccers FC 5, Weston FC 1

Group D

Team Pts G W L D GF GA GD
x-Vancouver Whitecaps FC 9 3 3 0 0 11 3 +8
New England Revolution 6 3 2 0 1 9 10 -1
Pateadores 1 3 0 2 1 8 11 -3
Crew SC Academy Wolves 1 3 0 2 1 5 9 -4

Match schedule/results

Pateadores 3, Crew SC Academy Wolves 3
Vancouver Whitecaps FC 5, New England Revolution 1
Pateadores 4, New England Revolution 5
Vancouver Whitecaps FC 3, Crew SC Academy Wolves 1
New England Revolution 3, Crew SC Academy Wolves 1
Vancouver Whitecaps FC 3, Pateadores 1

Group E

Team Pts G W L D GF GA GD
x-New York City FC 7 3 2 0 1 10 3 +7
Saint Louis FC Academy 6 3 2 1 0 10 5 +5
FC Dallas 4 3 1 1 1 4 4 0
Sacramento Republic FC 0 3 0 3 0 1 13 -12

Match schedule/results

FC Dallas 2, Sacramento Republic FC 0
New York City FC 4, Saint Louis FC Academy 1
FC Dallas 0, Saint Louis FC Academy 2
New York City FC 4, Sacramento Republic FC 0
FC Dallas 2, New York City FC 2
Saint Louis FC Academy 7, Sacramento Republic FC 1

Group F

Team Pts G W L D GF GA GD
x-Crew SC Academy 7 3 2 0 1 8 3 +5
New York Red Bulls 6 3 2 1 0 3 2 +1
Sporting Kansas City 4 3 1 1 1 5 3 +2
Kendall SC 0 3 0 3 0 2 10 -8

Match schedule/results

Crew SC Academy 1, Sporting Kansas City 1
New York Red Bulls 1, Kendall SC 0
Crew SC Academy 6, Kendall SC 2
New York Red Bulls 2, Sporting Kansas City 1
Crew SC Academy 1, New York Red Bulls 0
Sporting Kansas City 3, Kendall SC 0

Group G

Team Pts G W L D GF GA GD
x-Crossfire Premier 9 3 3 0 0 10 2 +8
Nomads SC 6 3 2 1 0 3 5 -2
Players Development Academy 1 3 0 2 1 3 6 -3
North Carolina FC Youth 1 3 0 2 1 2 5 -3

Match schedule/results

Crossfire Premier 4, Nomads SC 0
North Carolina FC Youth 1, Players Development Academy 1
Crossfire Premier 3, Players Development Academy 1
North Carolina Youth FC 0, Nomads SC 1
Crossfire Premier 3, North Carolina Youth FC 1
Nomads SC 2, Players Development Academy 1

Group H

Team Pts G W L D GF GA GD
x-Philadelphia Union 7 3 2 0 1 7 2 +5
Portland Timbers 7 3 2 0 1 6 3 +3
Shattuck-Saint Mary's 3 3 1 2 0 2 6 -4
Colorado Rapids 0 3 0 3 0 2 6 -4

Match schedule/results

Colorado Rapids 1, Portland Timbers 2
Philadelphia Union 3, Shattuck-Saint Mary's 0
Colorado Rapids 0, Shattuck-Saint Mary's 1
Philadelphia Union 1, Portland Timbers 1
Philadelphia Union 3, Colorado Rapids 1
Portland Timbers 3, Shattuck-Saint Mary's 1