MLS academies well-represented among US Soccer Development Academy season award winners

RSL Youth Academy

Photo Credit: 
Courtesy of Real Salt Lake

MLS academies were strongly represented in the US Soccer Development Academy's year-end awards, announced this week in the wake of the DA's championship finals at StubHub Center in Carson, Calif., on Saturday.

Chicago Fire prospect Collin Fernandez won the Player of the Year award among Under-15/16s in the Central Conference, while Sebastian Saucedo of Real Salt Lake AZ won that honor in the West. In the Under-17/18s division, LA Galaxy talent Adonis Amaya won the West's Player of the Year gong.

Lars Richters of Crew Soccer Academy Wolves, an affiliate of the Columbus Crew, won Coach of the Year in the Central and former New England Revolution midfielder Teddy Chronopoulos earned that award in the West for his work with California powerhouse Pateadores.

In overall awards, the Philadelphia Union were named the Best Overall Club in the East Conference. FC Dallas earned the same distinction in the Central and the award went to the LA Galaxy in the West. To be considered for this award, a club must have a U-12 through pro development pathway.

A list of all the award winners, including the Starting XI for each conference and age division, can be found below (in the Under-13/14 age group, the Development Academy does not award individual players but does recognize Coaches of the Year, along with team and club awards). 

Under-13/14 (1999-00 age group)

East
COACH OF THE YEAR: Marcelo Neveleff (Weston FC)
Central
COACH OF THE YEAR: Dave Richardson (Sockers FC)
West
COACH OF THE YEAR: Shaun Tsakiris (De Anza Force)

Under-15/16 (1997-98 age group)

East
GOALKEEPER: Austin Aviza (New England Revolution)
DEFENDERS: Kyle Duncan (New York Red Bulls), DJ Mason (Carolina RailHawks Academy – CASL), Miles Robinson (FC Bolts Celtic), Juan Riley (Weston FC)
MIDFIELDERS: Alex Soto (NJSA 04), Patrick Jean-Gilles (D.C. United), Juan Gamino (Kendall SC)
FORWARDS: Austin Maloney (PA Classics), Jeremy Ebobisse (Bethesda-Olney), Owen Marshall (D.C. United)
COACH OF THE YEAR: Matias Asorey (Kendall SC)
PLAYER OF THE YEAR: Jeremy Ebobisse (Bethesda-Olney)
Central
GOALKEEPER: Konrad Dziedzic (Chicago Magic PSG)
DEFENDERS: AJ Pallazzolo (St. Louis Scott Gallagher Missouri), Quentin Pearson (Colorado Rapids), Willie Maddox (Vardar), Mauricio Pineda (Chicago Fire)
MIDFIELDERS: Ben Swanson (Crew Soccer Academy), Cameron Lindley (Chicago Fire), Collin Fernandez (Chicago Fire)
FORWARDS: Nash Popovic (Vardar), Coy Craft (FC Dallas), Juan Flores (Houston Dynamo)
COACH OF THE YEAR: Lars Richter (Crew Soccer Academy Wolves)
PLAYER OF THE YEAR: Collin Fernandez (Chicago Fire)
West
GOALKEEPER: JT Marcinkowski (San Jose Earthquakes)
DEFENDERS: Justen Glad (Real Salt Lake AZ), Malcolm Jones (LA Galaxy), Pablo Pelaez (San Diego Surf), Antonio Nava (De Anza Force)
MIDFIELDERS: Shinya Kadono (Strikers FC), Rey Ortiz (LA Galaxy), Amir Bashti (San Jose Earthquakes)
FORWARDS: Victor Mansaray (Seattle Sounders FC), Ivan Gutierrez (Chivas USA), Sebastian Saucedo (Real Salt Lake)
COACH OF THE YEAR: Teddy Chronopoulos (Pateadores)
PLAYER OF THE YEAR: Sebastian Saucedo (Real Salt Lake AZ)

Under-17/18 (1995-96 age group)

East
GOALKEEPER: Evan Louro (New York Red Bulls)
DEFENDERS: Chase Gasper (Bethesda-Olney), Caleb Duvernay (Carolina RailHawks Academy – CASL), Kevin Politz (New York Red Bulls), Carter Manley (Bethesda-Olney)
MIDFIELDERS: Jake Rozhansky (Bethesda-Olney), Chris Lema (New York Red Bulls), Declan McCabe (New England Revolution)
FORWARDS: Cameron Moseley (Concorde Fire), Brian White (Players Development Academy), Tanner Roberts (Carolina Rapids)
COACH OF THE YEAR: Matt Pilkington (Bethesda-Olney)
PLAYER OF THE YEAR: Brian White (Players Development Academy)
Central
GOALKEEPER: Joseph Melong (Shattuck-St. Mary’s Soccer Academy)
DEFENDERS: Frankie Moore (Chicago Magic PSG), Francisco Narbon (Shattuck-St. Mary’s Soccer Academy), Jordan Cano (FC Dallas), Kristoffer Reaves (FC Dallas)
MIDFIELDERS: Eduardo Reza (Colorado Rush), Rece Buckmaster (Indiana Fire Academy), Martin Alba (Chicago Fire)
FORWARDS: Alan Winn (Solar Chelsea SC), Sam Forsgren (Minnesota Thunder), Ricky Lopez (Shattuck-St. Mary’s Soccer Academy)
COACH OF THE YEAR: Tim Carter (Shattuck-St. Mary’s Soccer Academy)
PLAYER OF THE YEAR: Alan Winn (Solar Chelsea SC)
West
GOALKEEPER: Justin Vom Steeg (Real So Cal)
DEFENDERS: John Requejo (Real So Cal), Jacob Hauser (Seattle Sounders FC), Sam Junqua (De Anza Force), David Chavez (De Anza Force)
MIDFIELDERS: Jose Hernandez (Real Salt Lake AZ), Roberto Mendoza (San Jose Earthquakes), Jaime Villarreal (LA Galaxy)
FORWARDS: Carlos Delgadillo (De Anza Force), Saul Aquino (Nomads SC), Adonis Amaya (LA Galaxy)
COACH OF THE YEAR: Derek Armstrong (Nomads SC)
PLAYER OF THE YEAR: Adonis Amaya (LA Galaxy)

TEAM AWARDS

Under-13/14 (1999-00) Style of Play
East: Georgia United
Central: Solar Chelsea SC
West: De Anza Force

Under-15/16 (1997-98) Style of Play
East: Kendall SC
Central: Chicago Magic PSG
West: Real Salt Lake AZ

Under-17/18 (1995-96) Style of Play
East: Bethesda-Olney
Central: Chicago Fire
West: Vancouver Whitecaps FC

OVERALL AWARDS

East
BEST OVERALL CLUB: Philadelphia Union
MOST IMPROVED CLUB: BSC CT
BEST REGULAR MATCH FACILITY: IMG Academy
BEST TRAINING FACILITY: Philadelphia Union
RESPECT AWARD: PA Classics
COMMUNITY AWARD: Philadelphia Union

Central
BEST OVERALL CLUB: FC Dallas
MOST IMPROVED CLUB: Minnesota Thunder Academy
BEST REGULAR MATCH FACILITY: St. Louis Scott Gallagher Missouri
BEST TRAINING FACILITY: FC Dallas
RESPECT AWARD: Solar Chelsea SC
COMMUNITY AWARD: Sporting Kansas City

West
BEST OVERALL CLUB: LA Galaxy
MOST IMPROVED CLUB: Seattle Sounders FC
BEST REGULAR MATCH FACILITY: Seattle Sounders FC
BEST TRAINING FACILITY: Real Salt Lake AZ
RESPECT AWARD: De Anza Force
COMMUNITY AWARD: Real So Cal