2011 Reserve League Schedule

Go to Reserve League homepage

Subject to Change; All Times Local

Date Home Team   Away Team Time Location
20-Mar D.C. United 3-2 Columbus Crew 11:00 AM DCU Training Field
22-Mar SJ Earthquakes 2-1 Vancouver Whitecaps 11:00 AM Nutrilite Training Fac.
26-Mar NE Revolution 1-4 D.C. United 7:30 PM Gillette Stadium
29-Mar Real Salt Lake 0-2 FC Dallas noon RSL Practice Facility
3-Apr SJ Earthquakes 0-1 Seattle Sounders 11:00 AM Nutrilite Training Fac.
9-Apr FC Dallas 1-0 Colorado Rapids 11:00 AM Pizza Hut Park
10-Apr Philadelphia Union 2-1 NY Red Bulls 10:00 AM Union Training Fields
11-Apr Houston Dynamo 1-0 Sporting KC 10:00 AM Houston
14-Apr Real Salt Lake 2-0 Colorado Rapids noon RSL Practice Facility
17-Apr Vancouver Whitecaps 1-1 Chivas USA 11:00 AM Empire Field
23-Apr Toronto FC 1-2 Columbus Crew 6:45 PM BMO Field
24-Apr Chicago Fire 3-0 Houston Dynamo 10:00 AM Toyota Park
24-Apr SJ Earthquakes 3-1 Chivas USA 11:00 AM Nutrilite Training Fac.
24-Apr LA Galaxy 1-3 Portland Timbers noon LA Galaxy Practice Field
1-May Colorado Rapids 1-2 Chicago Fire 10:00 AM Dick’s Sporting Goods Park
3-May Sporting KC 2-0 Real Salt Lake 10:00 AM Swope Park Training Ctr.
3-May Chivas USA 3-1 LA Galaxy 11:00 AM The Home Depot Center
9-May Columbus Crew 1-0 NE Revolution 10:00 AM Crew Stadium
9-May Seattle Sounders 3-2 Chivas USA 7:00 PM Starfire Complex
14-May Real Salt Lake 0-1 Houston Dynamo 9:00 PM Rio Tinto Stadium
15-May Seattle Sounders 3-2 Portland Timbers 1:00 PM Starfire Complex
16-May Philadelphia Union 0-1 D.C. United 4:00 PM Union Training Fields
17-May Chicago Fire 1-1 Sporting KC 10:00 AM Chicago Training Ground
29-May Colorado Rapids 1-1 Sporting KC 11:00 AM Dick’s Sporting Goods Park
29-May Houston Dynamo 2-3 FC Dallas 10:00 AM Houston
29-May Toronto FC 0-0 Philadelphia Union 10:00 AM Cherry Beach
30-May NY Red Bulls 1-6 Columbus Crew 11:00 AM Montclair State University
30-May Portland Timbers 0-2 Seattle Sounders 2:00 PM JELD-WEN Field
5-Jun Chivas USA 3-3 Portland Timbers 11:00 AM The Home Depot Center
6-Jun SJ Earthquakes 3-0 LA Galaxy 11:00 AM Nutrilite Training Fac.
7-Jun Houston Dynamo 1-0 Colorado Rapids 10:00 AM Houston
7-Jun D.C. United 2-2 NE Revolution 10:30 AM DCU Training Field
7-Jun Seattle Sounders 2-0 Vancouver Whitecaps 7:00 PM Starfire Complex
11-Jun NY Red Bulls 0-2 NE Revolution 10:00 AM Montclair State University
13-Jun Seattle Sounders 1-0 LA Galaxy 11:00 AM Starfire Complex
20-Jun LA Galaxy 2-1 Vancouver Whitecaps 11:00 AM LA Galaxy Practice Field
21-Jun Toronto FC 2-3 NE Revolution 10:00 AM BMO Field
21-Jun Portland Timbers 2-1 SJ Earthquakes 11:00 AM JELD-WEN Field
3-Jul D.C. United 4-1 Philadelphia Union 10:00 AM DCU Training Field
5-Jul Chicago Fire 5-0 FC Dallas TBD Toyota Park
5-Jul LA Galaxy 1-2 Seattle Sounders 11:00 AM LA Galaxy Practice Field
PPD NY Red Bulls Can. Toronto FC 10:00 AM TBD
18-Jul NE Revolution 3-1 Philadelphia Union 10:00 AM Gillette Stadium
19-Jul Sporting KC 1-2 Chicago Fire 10:00 AM LIVESTRONG Sporting Park
26-Jul Chivas USA 1-1 SJ Earthquakes 11:00 AM The Home Depot Center
31-Jul Vancouver Whitecaps 2-2 LA Galaxy 11:00 AM Empire Field
7-Aug D.C. United 2-1 Toronto FC 10:00 AM DCU Training Field
7-Aug SJ Earthquakes 0-2 Portland Timbers 11:00 AM Nutrilite Training Fac.
8-Aug Sporting KC 1-0 Colorado Rapids 10:00 AM LIVESTRONG Sporting Park
9-Aug FC Dallas 0-2 Real Salt Lake 10:00 AM Pizza Hut Park
9-Aug Vancouver Whitecaps 2-1 Seattle Sounders 2:00 PM Swangard Stadium
15-Aug NY Red Bulls 2-1 Philadelphia Union 3:00 PM Montclair State University
21-Aug Houston Dynamo 1-0 Real Salt Lake 10:00 AM Houston
21-Aug Columbus Crew 1-0 Philadelphia Union 10:00 AM Crew Stadium
21-Aug NE Revolution 0-2 NY Red Bulls 10:00 AM Crew Stadium
21-Aug Portland Timbers 3-2 Vancouver Whitecaps noon JELD-WEN Field
28-Aug Chicago Fire 0-2 Colorado Rapids 10:00 AM Toyota Park
30-Aug Toronto FC 1-1 D.C. United 10:00 AM Downsview Park
1-Sep Colorado Rapids 3-0 Houston Dynamo 11:00 AM Dick’s Sporting Goods Park
1-Sep Portland Timbers 3-3 LA Galaxy 7:30 PM JELD-WEN Field
2-Sep NE Revolution 2-1 Toronto FC 10:00 AM Gillette Stadium
6-Sep Chicago Fire 2-0 Real Salt Lake 10:00 AM Toyota Park
6-Sep Vancouver Whitecaps 1-0 SJ Earthquakes 11:00 AM Swangard Stadium
8-Sep Philadelphia Union 2-0 NE Revolution 10:00 AM Union Training Fields
11-Sep Columbus Crew 4-2 Toronto FC 10:00 AM Crew Stadium
18-Sep Real Salt Lake 0-1 Sporting KC noon RSL Practice Facility
18-Sep Philadelphia Union 1-2 Columbus Crew 10:00 AM Union Training Fields
20-Sep FC Dallas 2-3 Chicago Fire 10:00 AM Pizza Hut Park
25-Sep FC Dallas 2-0 Houston Dynamo TBD Pizza Hut Park
27-Sep Portland Timbers 5-1 Chivas USA 11:00 AM JELD-WEN Field
1-Oct Houston Dynamo 3-0 Chicago Fire TBD Robertson Stadium
1-Oct Toronto FC 3-1 NY Red Bulls 10:00 AM Downsview Park
2-Oct Colorado Rapids 5-1 FC Dallas 10:00 AM Dick’s Sporting Goods Park
3-Oct Vancouver Whitecaps 0-1 Portland Timbers 11:00 AM Swangard Stadium
5-Oct FC Dallas 2-1 Sporting KC 10:00 AM Pizza Hut Park
6-Oct NY Red Bulls 1-1 D.C. United 3:00 PM Montclair State University
9-Oct Real Salt Lake 0-1 Chicago Fire 11:00 AM RSL Practice Facility
10-Oct Columbus Crew 3-0 NY Red Bulls 11:00 AM Crew Stadium
10-Oct LA Galaxy 1-2 Chivas USA 11:00 AM LA Galaxy Practice Field
10-Oct Seattle Sounders 3-1 SJ Earthquakes 7:00 PM Starfire Complex
15-Oct Colorado Rapids 2-0 Real Salt Lake 11:00 AM Dick’s Sporting Goods Park
16-Oct Philadelphia Union 1-3 Toronto FC 10:00 AM Union Training Fields
16-Oct NE Revolution 1-5 Columbus Crew 10:00 AM Gillette Stadium/TBD
18-Oct Sporting KC 0-2 Houston Dynamo 10:00 AM LIVESTRONG Sporting Park
18-Oct Chivas USA 1-0 Vancouver Whitecaps 11:00 AM The Home Depot Center
23-Oct Chivas USA 3-3 Seattle Sounders 11:00 AM The Home Depot Center
25-Oct LA Galaxy Can. SJ Earthquakes 11:00 AM LA Galaxy Practice Field
9-Nov Sporting KC 3-5 FC Dallas 11:00 AM Swope Park
10-Nov D.C. United 2-2 NY Red Bulls 11:00 AM DCU Training Field
15-Nov Columbus Crew 3-1 D.C. United 11:00 AM Crew Stadium